Боривоја Гојковића 9, 18000 Ниш
018/511-403
018/250-188

Изложбе Одељења књиге за децу

Поводом сто година од смрти нашег великог књижевника Петра Кочића, 21. јуна  уприличена је изложба, којом поестиоце подсећамо на дело овог значајног ствараоца. Аутор изложбе је Славица Милутиновић.


Изложба препорука занимљивих књига, уз које ће нашим најмлађим члановима летњи распуст бити потпунији и занимљивији, постављена је 9. јуна. Аутори изложбе су Ивана Петковић и Милица Николић Средојевић.

 


Изложба поводом Ускрса, најрадоснијег хришћанског празника, постављена је 19. априла 2016. Аутор изложбе је Снежана Миленковић.


Поводом Светског дана књиге за децу (2. април,  Андерсенов рођендан), 1. априла је постављена изложба најуспешнијих ликовних и литерарних радова са петнаестог Републичког конкурса за основце, који расписује Библиотека. Радови са ове изложбе могу се детаљно погледати и прочитати на линку и фејсбук профилу Одељења књиге за децу Народне библиотеке „Стеван Сремац“ у Нишу.

IMG_0992


Поводом Националног дана књиге, који се обележава 28. фебруара на Одељењу књиге за децу, постављена је изложба „Винчанска култура и библиотека”. Више о овом значајном археолошком локалитету из неолита деца могу да сазнају уколико прочитају и књиге „Преисторија“, „Винча“, из едиције „Овако се живело”, те кроз детективски роман „У потрази за Винчаснком фигурицом“. Аутор изложбе је Ивана Петковић.


Изложбу посвећену Светом Сави поставила је 20. јануара 2016. Милица Николић Средојевић.


Поводом Божићних празника, на Одељењу књиге за децу постављена је изложба „Божић– Дан рођења Христовог”. Аутор изложбе је Снежана Миленковић.

picasion_com_940b71d0c5bd0830277272495ca4966c

Изложба свешчица За дечје поподне, из едиције Жар птица, које су излазиле у  другој половини прошлог века у издању Борбе, постављена је 11. децембра 2015. Надамо се да ће малишани, када виде  ове дивне бајке из целога света, пожелети да уз њих проводе своја поподнева. Аутор изложбе је Снежана Миленковић.

picasion.com_402134e15763df83dfcf34062abca9ec


Одељење књиге за децу традиционално обележава дан рођења једног од најзнаменитијих Нишлија, Душка Радовића (29. новембар 1922–16. август 1984). Овога пута сећање на великог песника, писца, афористичара и ТВ уредника уприличено је изложбом која је постављена 4. новембра 2015. Аутор изложбе је Снежана Миленковић.


Поводом Дечје недеље, која се ове године одржава под слоганом: Подршка породици – најбоља подршка деци, 05. 10.  2015. постављена је изложба на паноу поред шалтера Одељења. Аутор изложбе: Снежана Миленковић.

?????????????


У Одељењу књиге за децу постављена је изложба правописа, језичких недоумица, речника и књига о српском језику из наше референтне збирке. Аутор изложбе– Ивана Петковић.


Одељење књиге за децу Народне библиотеке „Стеван Сремац“, поводом Светског дана заштите животне средине, уприличило је изложбу књига на тему екологије. Циљ ове изложбе је да посредством читања подиже еколошку свест деце и младих о важности очувања свог окружења, природе и целе планете.


„Васкрс 2015“ је назив изложбе књига и дечијих радова која је постављена у Одељењу књиге за децу Народне библиотеке „Стеван Сремац“ у Нишу. Аутор изложбе је Милица Николић Средојевић.


Поводом Националног дана књиге и сто година од рођења српског песника, приповедача  и романописца Бранка Ћопића, Одељење књиге за децу Народне библиотеке „Стеван Сремац“  организовало је изложбу књига и текстова овог познатог писца. Изложбу су уредиле Снежана Миленковић, Милица Николић Средојевић и Славица Милутиновић.


Поводом Сретења, Дана државности Србије,  у Одељењу књиге за децу Народне библиотеке „Стеван Сремац“ постављена је изложба књига библиотечког фонда, аутора који су се бавили политичком и културном историјом Србије у првој половини 19. века. Изложбу су уредиле Мира Церовић Тасић и Ивана Петковић.

Поводом празника Светог Саве у уторак, 27. јануара 2015. године у Одељењу књиге за децу постављена је пригодна изложба књига посвећена првом српском архиепископу и просветитељу. Изложбу је уредила Ивана Петковић.


У читаоници Одељења књиге за децу уређена је изложба „Божић радосни знак вечности“. Аутори изложбе Мира Церовић Тасић, Милица Николић Средојевић и Снежана Миленковић.


Поводом 70 година од Теслине смрти, постављена је изложба у Одељењу књиге за децу Народне библиотеке „Стеван Сремац“ у Нишу. На изложби су приказане књиге посвећене животу и делу генијалног српског научника.

Дан св. Николе се обележава 6. децембра , односно 19. децембра по Јулијанском календару. Код Срба, најчешћи породични светац је св. Никола и и слави се као Никољдан. Данас је познат као лик који децу обрадује својим поклонима на дан св. Николе. Био је познат је по томе што је тајно давао људима новац, а сада се на западу често пореди са Деда Мразом.
У Одељењу књиге за децу уређена је изложба „Свети Никола“. Аутор изложбе је Снежана Миленковић, виши књижничар.

Луиги Пиранделло, италијански писац, рођен је 28. јуна 1867. у Агригенту на Сицилији. Добитник је Нобелове награде за књижевност 1934. године. Један је од најпознатијих драмских писаца 20. века. Написао је 44 драме, сабране под насловом „Голе маске“. Луиђи Пирандело умро је 10. децембра 1938. године.
Аутор изложбе је Снежана Миленковић, виши књижничар.

Пре 147 година ( 30. децембра 1865) у Бомбају, у Индији, рођен је енглески књижевник и нобеловац Радјард Киплинг. Тим поводом уређена је мала изложба у Одељењу књиге за децу. Аутор изложбе је Ивана Петковић, библиотекар.

Познати српски књижевник и државник, Добрица Ћосић, рођен је 29. децембра 1921. године. Поводом 91 рођендана Добрице Ћосића, у Одељењу књиге за децу, уређена је мала изложба. Аутор изложбе је Ивана Петковић, библиотекар.

Гвидо Тартаља (1899—1984) један је од најплоднијих и најпопуларнијих дечјих писаца међуратног и послератног периода све до појаве стваралаца новог песничког таласа. Полувековна сарадња у дечјим медијима, њихово уређивање, издавање књига песама и прозе, гостовање у букварима и читанкама, учинило га је мисионаром дечје литературе, широко познатом ђачкој и предшколској публици, и читалачкој јавности уопште. Гвидо Тартаља је умро у Београду, 29.12.1984. У децембарском Књижевном времеплову, поводом сећања на дечјег песника Гвида Тартаљу, уређена је мала изложба на Одељењу књиге за децу. Аутор изложбе је Славица Милутиновић, самостални књижничар.

Др Саша Божовић, рођена Магазиновић (1912–1995) је била српса лекарка и књижевница и учесница Народноослободилачке борбе Југославије. Ауторка је књижевног дела „Теби моја Долорес“ које је доживело седам издања и проглашено за најчитанију књигу у СФРЈ 1980. године. Умрла је 10. децембра 1995. године у Београду.
Аутор изложбе посвећене познатој српској списатељици Др Саши Божовић је Славица Милутиновић, самостални књижничар.

Александар Дима је француски писац рођен 1802. г. Најпопуларнији је романописац и драматичар свога времена. Био је један од зачетника роман-фељтона. Био је писац невјеројатног плодног талента, богате фантазије и жива духа. Дима је умро у Дјеп, 5. децембра 1870. године. У оквиру књижевног времеплова уређена је изложба  у част познатог писца, Александра Диме. Аутор изложбе је Милица Николић Средојевић.

Волтер Елијас „Волт“ Дизни један је од најпознатијих продуцената покретних слика и цртача стрипова за децу. Дизни је рођен у Чикагу 5. децембра 1901, а умро је 15. децембра 1966. године. Овог децембра напуниће се 111 година од рођења познатог аутора цртаних филмова и стрипова. Тим поводом уприличена пригодна изложба у Одељењу књиге за децу. Аутор изложбе је Милица Средојевић Николић, самостални књижничар.

Енглеска списатељица Џејн Остин рођена је у Стивентону, 16. децембра 1775. године. Поводом 237 година од рођења ове познате ауторке љубавних романа, у Одељењу књиге за децу уређена је мала изложба.

Карел Чапек (1890–1938), чешки писац. Поводом 74 године од смрти овог познатог писца уређена је мала изложба у Одељењу књиге за децу, у оквиру Књижевног времеплова.

  10.07.2015.  |    13:27